简体  |  繁体
     
Elementary #440 便宜点儿吧
Learning Guid
Lesson Audio
Audio Subtitle
 
Lesson Preview
    苹果一斤多少钱?

    五块钱。

    太贵了,便宜点儿吧?

    好吧,四块钱。这是最便宜的价钱。

    

Lesson Translation
How much is the apple per half a kilo?
Five yuan.
Too expensive. A little cheaper, can you?
Ok, four yuan. That’s the cheapest price.
Lesson Discussion
nice
  • 03/21/2010 16:14:50
cancel
    
    
 
 
 
 
Copyright © 2007-2014 CSLPod. All Rights Reserved.  Privacy Policy
    Find us on Google+
Keywords: learn Chinese learn Chinese